آتش بازی fireworks

آتش بازی

آتش بازی در جهان امروز ، صنعت بزرگی محسوب می شود که دارای پیشینه تاریخی است. آتشبازی یا در اصطلاح انگلیسی پیروتکنیک فعلی تفریحی و نمایشی است که در اکثر کشورها در جشنها و شادمانی ها انجام می‌گیرد.
در تولید لوازم آتشبازی ، مواد منفجره ضعیف بکار می‌رود.
در لغت به نام دیگر آتش بازي هوایی یا زمینی ، نورافشانی نیز می گویند.
در برخی از کشورها مسابقات آتشبازی برگزار می‌شود و سازندگان و طراحان فشفشه تلاش میکنند که با ایجاد طرح و شکل های ابتکاری و ترکیب رنگ‌ها و جلوه‌های ویژه انفجارهای تماشایی و نوینی بیافرینند.

قدمت آتش بازی و پیشینه آن

آتشبازی در چین پیشینه زیادی دارد و گواهی از آن در آثار مربوط به سلسله هان (پیش از میلاد مسیح) در دست است. اختراع باروت فن و هنر آتش‌ بازی را گسترده‌تر کرد. به طوری که آتشبازی یکی از رسوم دیرینهٔ چینی هاست.
در ایران آتیشبازی‌ از سوی نهادهای دولتی و سازمان ها در اعیاد و جشن‌های ملی مذهبی انجام می‌گیرد. در چهارشنبه سوری نیز مردم خود به آتش بازي می‌پردازند.
در طول زمان هنر آتیش بازی پیشرفت زیادی داشته است امروزه با استفاده از گرد منیزیم و المینیوم و دیگر فلزات نورهای رنگی خیره کننده‌ای در آتشبازی‌ ها ایجاد می‌کنند.

مجموعه شادمونی این افتخار را دارد که در این صنعت به صورت تخصصی در بحث فروش لوازم آتش بازی و همچنین اجرای نورافشانی فعالیت می کند.