از هزاران سال پیش ، از زمان چین باستان تاکنون ، در بسیاری از مناسب های مختلف ، مانند جشن های خانوادگی و یا جشن های ملی و مذهبی ،لوازم آتش بازی به عنوان یک سنت همیشگی در برگزاری مراسم ها و جشن ها تبدیل شده است و امروزه در بسیاری از مناسبت ها ، جلوه های رنگارنگ و درخشان آتش بازی هوایی و آتش بازی زمینی ، عضوی جدا نشدنی از جشن های ما است .

آیا تا به حال از خود پرسیده اید که این وسایل آتش بازی جذاب و هیجان انگیز چگونه کار می کنند ؟ قبل از هر چیز باید بدانید که همه ی وسایل آتش بازی به یک شکل کار نمی کنند و هر کدام مواد تشکیل دهنده و کارکرد مخصوص به خود را دارند . ترقه ، فشفشه ، راکت ، شوت و کهکشان ، منور و آبشارگرم ، نمونه هایی از وسایل آتش بازی هستند که اگرچه اشتراکات فراوانی از همه جهات با هم دارند ، اما در عملکرد با یکدیگر متفاوتند . در ادامه ی این مقاله با کارکرد دو نوع از وسایل آتش بازی پر طرفدار و پر کاربرد آشنا می شویم :

 

ترقه چیست و چگونه کار می کند؟

  اصلی ترین نوع و پایه ی آتش بازی همین ترقه ها هستند . این وسایل در ساده ترین حالتشان ، از باروت پیچیده شده در کاغذ و یک فتیله ی متصل به آن تشکیل شده اند . باروت از 75% پتاسیم نیترات (KNO 3) ، 15% زغال چوب ( کربن ) یا شکر و 10% گوگرد تشکیل شده است.

این متریال ها هنگامی که به اندازه ی کافی حرارت داده شوند ، با یکدیگر ترکیب شده و واکنش نشان می دهند که این واکنش با انفجار همراه است. روشن کردن فتیله در ترقه ها ، انرژی حرارتی مورد نظر برای واکنش را تامین می کند.

یکی از قدیمی ترین کارخانه های لوازم آتش بازی که بررسی وبسایت آن خالی از لطف نیست.

واکنش مواد شیمیایی در لوازم آتش بازی:

کربن و شکر موجود در باروت به عنوان سوخت و ماده ی اشتعال زا عمل می کنند ، پتاسیم نیترات یک اکسید کننده است و گوگرد هم برای تعدیل واکنش مواد ، در ترکیب باروت وجود دارد . از واکنش کربن ( موجود در زغال چوب و شکر ) به علاوه ی اکسیژن ( موجود در هوا و پتاسیم نیترات ) ، کربن دی اکسید و انرژی حاصل می شود.

حاصل واکنش متریال های پتاسیم نیترات ، گوگرد و کربن ، نیتروژن ، کربن دی اکسید و پتاسیم سولفید است . و در نهایت ، فشار و انرژی ناشی از آزاد شدن نیتروژن و کربن دی اکسید باعث  منفجر شدن ترقه می شود . صدای ناشی از این انجار نیز به پاره شدن ناگهانی پوشش ترقه ها مرتبط می شود .

لوازم آتش بازی چگونه کار میکنند؟
لوازم آتش بازی چگونه کار میکنند؟

توپ آتش بازی و راکت ها چگونه کار می کنند؟

زمانی که به آتشبازی فکر می کنیم ، اولین و پر تکرارترین چیزی که به ذهن ها خطور می کند ، توپ آتش بازی است.

توپ آتشبازی ، در یک لانچر ( پرتابگر ) قرار می گیرد و با روشن شدن فتیله ، به آسمان می رود و آنجا منفجر می شود. در لوازم آتش بازی نوین ، لانچر ها به جای داشتن فتیله و باروت ، مجهز به یک کمپرسور هوا هستند که این کمپرسور مجهز به یک کنترل الکتریکی است.

با فعال کردن تایمر لانچر از طریق کنترل آن ، هوا در لانچر فشرده شده و از آن به عنوان یک پرتابگر توپ به آسمان استفاده می شود . اما همچنان بسیاری از توپ های آتش بازی از لانچر هایی با باروت و فتیله استفاده می کنند.

نمای داخلی توپ اتیش بازی

انفجارهای دو مرحله ای لوازم آتش بازی :

توپ های آتش بازی که برای راه اندازی آن ها از باروت استفاده می شود ، به توپ های دو مرحله ای معروف هستند . مرحله ی اول ، مربوط به لانچر است . لانچر یک لوله محتوی باروت است که یک فتیله به آن متصل شده و درست مانند یک ترقه ی بزرگ است . از باروت موجود در لانچر ، برای انفجار اولیه و پرتاب توپ به آسمان استفاده می شود لوله ی لانچر در این پرتاپ منفجر نمی شود.

باروت در لانچر ارتباطی به انفجار توپ در آسمان ندارد . در حقیقت کاربرد لانچر ، تعیین کردن جهت پرتاپ و همچنین فرستادن توپ به آسمان است . در واکنش باروت تحت حرارت فتیله ی روشن ، گاز های نیتروژن و کربن دی اکسید آزاد شده ، با انرژی فراوان خود باعث پرتاپ شدن توپ به بالا هستند.

به همین دلیل در انتهای این وسیله ، یک حفره وجود دارد که گاز های حاصل از واکنش باروت بتوانند باعث پرتاب توپ به آسمان شوند .

دومین مرحله ی انفجار توپ آتش بازی ، در آسمان است . این توپ ها پکیجی از باروت ، اکسید کننده و فلزاتی هستند که تحت حرارت با رنگ های متفاوتی در آسمان ظاهر می شوند. میزان مواد موجود در توپ ها و همچنین اندازه ِ آن ها ، در شکل ، اندازه و درخشش آن ها هنگام انفجارشان در آسمان موثر است .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *